01:19
Comentarii Adauga Comentariu

INCREDIBIL. Prof. univ. dr. Corvin Lupu: Dezvaluie planul prin care Ceausescu a fost tradat: "In 1989 depozitele alimentare ale României erau arhipline dar magazinele erau goale și românii nu aveau ce mânca"

"Vreau sa las moștenire copiilor mei această țară!" - Link direct catre petitie:

CEREM NATIONALIZAREA TUTUROR RESURSELOR NATURALE ALE ROMANIEI ! - Initiativa Legislativa care are nevoie de 500.000 de semnaturi - Semneaza si tu !


Prof. univ. dr. Corvin Lupu studiind arhivele ministerului Comerțului Interior si a Intreprinderii de Comert Exterior Dunarea, susține că planul sovieticilor care au penetrat si Securitatea Romana a fost acela de a înfometa populatia României, pentru a-l înlătura pe Nicolae Ceaușescu.

”Punctul culminant a fost în 1989, când, constatăm noi astăzi că arhivele ministerului Comerțului Interior, care n-au fost nici distruse, nici furate, nici incendiate, se găsesc toate, atestă faptul că depozitele alimentare ale României erau arhipline dar magazinele erau goale și românii nu aveau ce mânca.

Constatăm că depozitele de carburanți erau arhipline și românii primeau rație de 40 de litri de benzină vara și de 20 iarna.

Constatăm că rezervele de stat, altă instituție subordonată comerțului interior erau arhipline.

Și mai constatăm ceva: în aprilie 2014, din Hotărârea CSAT când a fost desecretizată toată arhiva IC Dunărea, intreprinderea de comerț exterior ale securității, și constatăm că soldul zilei de 22 decembrie 1989 era de patru miliarde de dolari.

Ceaușescu a murit și n-a aflat de acei bani pe care securitatea îi ținea.

Încă nu-i furase nimeni.

Încă.

Securitatea nu i-a raportat lui Ceaușescu acești bani, pentru că le era frică că le va da de mâncare la oameni și le strică lor proiectul de răsturnare”,

susține prof. univ. dr. Corvin Lupu.

Corvin Lupu - ROMÂNIA 1989 De la revoltă populară la lovitură de stat

Autor al unor studii şi cărţi consacrate istoriei contemporane şi relaţiilor internaţionale, prof, dr. Corvin Lupu, în cele peste 300 de pagini ale cărţii "ROMÂNIA 1989 De la revoltă populară la lovitură de stat", apărută la editura Techno Media, analizează profund evenimentele produse în 1989 în Europa de est, inclusiv în România.

Concluzia este că aceste evenimente au reafirmat valabilitatea acordurilor de la Ialta din 1945 cu doar o neînsemnată modificare: deplasarea cortinei de fier cu câteva sute de kilometri mai spre est.

Acordul de la Malta din 2-3 decembrie 1989 cuprindea, printre altele, şi înţelegerea dintre preşedinţii celor două superputeri, privitoare la intervenţiile pentru înlăturarea regimului politic din România care era o piedică în realizarea acestor înţelegeri.

Bush arăta, cu această ocazie, că statele membre ale NATO vor continua politica de restricţii în relaţiile lor cu România şi solicita URSS să procedeze în mod similar, mai ales prin reducerea livrărilor de ţiţei, gaz metan şi minereuri de fier.

Dictatorul de la Bucureşti primea, despre toate acestea, note informative din partea Securităţii dar el, probabil, nu mai era capabil sau, pur şi simplu, nu mai dorea să proceseze informaţiile.

A primit note informative şi în legătură cu poziţia preşedintelui american care „dorea să vadă lucrurile mişcându-se şi în România, Casa Albă fiind dispusă să execute toate presiunile necesare”.

Ştia şi despre afirmaţia ministrului de externe german, Hans Dietrich Geenscher, din septembrie 1989, c㠄în trei luni de zile în România se vor produce evenimente deosebit de importante”.

Nu-i era străină nici întâlnirea din 6 decembrie 1989 dintre Mihail Gorbaciov şi Francois Mitterand în care Franţa cerea URSS-ului să se opună reunificării Germaniei.( Doar evoluţiile ulterioare din anul 1990 au schimbat destinul Germaniei).

În cazul României, „Occidentul era mulţumit doar cu penetrarea pieţii româneşti iminentă în condiţiile previzibilei destabilizări ce ar fi urmat eliminării lui Ceauşescu”.

Deci nu exista, din partea occidentului, nici un interes pentru un regim capitalist în România, aceasta fiind lăsată mai departe în sfera de interes a Moscovei.

Sunt aduse dovezi că în Ungaria au fost organizate şi au funcţionat lagăre de pregătire a unor comandouri ce au acţionat la Timişoara, impulsionând revolta populară împotriva măsurilor de austeritate excesivă luate de regimul dictatorial.

În rememorarea evenimentelor din decembrie 1989-ianuarie 1990, dar şi de mai târziu, sunt aduse multe clarificări pe baza celor aproape o sută de surse documentare, precum şi pe interpretarea logică a diverselor situaţii expuse.

Sunt aduse dovezi că generalul Milea nu s-a sinucis ci a fost împuşcat, că acest fapt a fost momentul declanşării loviturii de stat.

A fost împuşcat de cei ce vroiau să declanşeze această lovitură.

Generalul ar fi ramas devotat lui Ceauşescu in ciuda zvonurilor care l-au derutat pana si pe Ceausescu. Milea nu ar fi vrut sa treaca de partea celor care organizau lovitura de stat.

Cei ce vroiau să pună mâna pe putere, în majoritate în slujba unor servicii secrete străine, (după cum s-a demonstrat în unul din capitolele precedente), l-au împuşcat.

Faptul s-a consumat în biroul colonelului Pârcălăbescu, comandantul gărzilor patriotice. unde generalul a intrat pentru a-şi suna soţia.

Nicoleta Milea, soţia generalului, a afirmat că, în timp ce vorbea cu soţul său, a auzit zgomotul unei lupte, apoi o împuşcătură.

Deci Milea a fost împuşcat, apoi nu i s-a acordat, timp de câteva ore, nicio îngrijire medicală ajutându-l, astfel, să moară.

Alte Capitole din lucrare sunt:

Sub protecţia armatei grupul Iliescu preia puterea;

Beneficiarii loviturii de stat se prezintă poporului prin intermediul televiziunii;

Declanşarea acţiunilor terorist-diversioniste, a unor asasinate şi sabotaje;

Armata preia securitatea;

Războiul radio electronic şi parapsihologic împotriva României;

Drumul Ceauşeştilor către moarte;

Încercări de lichidare a martorilor incomozi ai omorârii Cceauşeştilor, sunt la fel de interesante.

Sunt relevante subtitlurile din ultimul capitol:

Concluzii: Poporul român a fost neatent;

Modul în care s-a vărsat sângele în decembrie 1989;

Securitatea a avut propria ei poziţie în cadrul evenimentelor;

Evenimentele din decembrie 1989 au fost prezentate opiniei publice în mod fals;

Cartea se sfârşeşte cu o postfaţă a autorului în care este înserat un articol din ziarul „Timpul” scris la 10 iulie 1881 de M. Eminescu intitulat "Economiştii observă…", articol ce se încheie astfel:

"„Poporul nostru e pe cale de a ajunge ca fellah în Egipt. Totul e străin acolo, afară de mizerie. Numai ea e naţională, egipteană"


(Fluierul)


Linkul direct catre Petitie

CEREM NATIONALIZAREA TUTUROR RESURSELOR NATURALE ALE ROMANIEI ! - Initiativa Legislativa care are nevoie de 500.000 de semnaturi - Semneaza si tu !

Comentarii:

  • Subingineer  Tomulescu Sorel   2015-09-11 - 15:46

    Sunt de acord cu nationalizarea tuturor resurselor naturale ale Romaniei

  • PROLETARI DIN TOATE TARILE UNITIVA ...L A ARME ...DIAVOLUL A PRINS PUTERE ...PARTIZANII SA FIE A DOUA ARMATA A ROMINIEI   RODICA   2015-09-11 - 16:18

    INCREDIBIL ...DOMNILOR .....NU NE VINE SA CREDEM .....DE ACEEA ...PROPAGANDA .....DE LA EUROPA ..LIBERA .....FACUTA DE NEMERINICANI ...BLESTEMATI ...TRANSMISA TOT DE ROMINI BLESTEMATI ...CUMPARATI ..PE BANII SI LUXURI ...TIPIC CAPCANEI DIAVOLILOR.....IN CARE ...CAPITALISTII SE FACEAU CA AR VREA SA AJUTE ...ROMINIA ....DAR IN REALITATE ...SA O DISTRUGA SA ACAPAREZE ......REZULTAT ...FINAL ...ARMATA SA PREIA ....TOATA SECURITATEA ...SI IN LANTURI ...CU DINAMITA DE GIT .....DACA INTERVINE CINEVA ..SA I SCAPE ..SA SARA CACATUL ..DIN EI DE BLESTEMATI ...SATANICI ......ROMINIA ...DATORITA ...MARILOR DIAVOLI DE PE PLANETA ......U.E.....S.U.A.....RUSIA ...A PIERDUT ...AFACERILE SI ...VENITUL ....DIN ACTIVITATILE INTERNE ....AU ACAPARAT ..EI ....D.B.SHENCHER...BECHTEL...EXON...OMW.....ENEL....GAZ SUEZ..LAFARJ....CEZ....F.M.I....ASTIA SINT TERORISTII ROMINIEI ...TREBUIE ARUNCATI IN AER ....SABOTATI ...TAXE ...CIT MAI MARI ..PT CRIMINALI ASTIA SATANICI ...PT CA EI AU CU CE SE HRANII ...AU ...O GRAMADA DE BANI ...DAR ROMINIA ..NU ARE SE MOARE DE FOAME MIZERIE ....HAOS INSTABILITATE ...LOCURI DE MUNCA DE MIZERIE ..150 EURO NET ..BANI DE WC UL PUBLIC .....DE ACEEA ...TREBUIE UN TRIBUNAL NEUTRU INFINTAT ....CU COMANDO SPECIALIZAT .....CARE NEUTALIZEAZA ...RAPID ..PE TOTI ..MERCHEL...HOLAND ..OBAMA ...CU MAFIA DIN UMBRA ..GUVERNUL NEMERNICAN ...TACTICA DE SATANISTI ,....LA EI SA CADA ASTEROIDUL PRIMA DATA ASA SA DEA DUMNEZEU ...SA SE SATURE ..DE FURTURI...INSELACIUNI ...SI LUCRURI ..DIAVOLESTI ..CONTRAR ..LUI DUMNEZEU ...CARE ZICE SA FI BUN AJUTATOR ....UMIL ..NU INGIMFAT ...EGOIST ...SUPUS ...CA PINE SE GASESTE PT TOTI ...IN DUMNEZEU ..STA SPERANTA DE A FACE LUMINA ...SI A PEDEPSII ..DIAVOLII DE PE PLANETA

  • ovitura de stat  regizor sergiu nicolaescu   2015-09-11 - 22:03

    sunt inca a putere

  • liceul  Gabriela Mariana Tapalaga   2015-09-11 - 22:33

    cand un guvern vinde la preturi inferioare zacamintele solului si poporului sau ii tripleaza platile ...se numeste guvern incapabil sau cei mai rau TRADATORI.Ce trebuie sa intelegem e ca cei al poporului acolo sa ramana cum fac toate tarile nordice...

  • liceul  Gabriela Mariana Tapalaga   2015-09-11 - 22:33

    cand un guvern vinde la preturi inferioare zacamintele solului si poporului sau ii tripleaza platile ...se numeste guvern incapabil sau cei mai rau TRADATORI.Ce trebuie sa intelegem e ca cei al poporului acolo sa ramana cum fac toate tarile nordice...

  • petarde expirate gazetărești  c gh    2015-09-12 - 16:45

    Comentariile sunt povești sau scenarii născute în somn. mai bine să cereți ,,NAȚIONALIZAREA BANULUI PUBLIC,, INSTITUȚIILE CARE AU PROTEJAT JAFUL BANULUI PUBLIC TIMP DE 25 ANI, EXISTĂ SAU DEZVOLTAT, PERFECȚIONAT, CONSOLIDAT, ÎN AȘA FEL CĂ NICIODATĂ, NIMENI, NU MAI POATE ATACA MAFIA ,,CAMORA ROMÂNEASCĂ,,.

  • mac  partidul comunist roman   2015-09-13 - 22:36

    Stimati tovarasi!!! Este Partidul Comunist Roman www.npcr.ro

  • npcr  cenzura   2015-12-15 - 00:13

    degeaba e ncpr cand o sa gasiti si un patriot sa-l puneti in frunte, atunci sa vorbiti.

  • Cer NATIONALIZAREA tuturor RESURSELOR NATURALE,ale ROMANIEI!  Anhe Verginicadrona   2015-12-15 - 01:28

    Sunt de acord cu NATIONALIZAREA tuturor RESURSELOR NATURALE,ale ROMANIEI!

  • sunt de acord cu nationalizarea resurselor naturale ale Romaniei  corban ion    2015-12-15 - 12:23

    Dintr-o tara bogata , cu aur, petrol, carbuni , terenuri agicole, ape curate si o frumusete de basm am ajuns slugi la straini in alte tari, ...

  • oferta avantajoasa  nicu   2015-12-17 - 18:29

    Ocazia pe care trebuie să o fructifici imediat: un curs online si gratuit care te invata simplu si repede cum sa castigi bani de acasa! Inveti totul pas cu pas, GRATUIT, in lectii care iti explica foarte clar cum sa castigi bani de acasa! Cere acum mai multe informatii la adresa de email: nicugitan@yahoo.com

  • Despre nea Nicu  gogaie   2015-12-22 - 17:59

    Eee.. nu stia ca e foamete in tara... Ma repet si aici. Daca in vara lui 89 cand se lauda ca scapaseram de datoriile externe, daca baga la greu haleala in alimentarile alea, oua, carne, lapte, branza, cascavaluri, pui, cafele, etc etc, niste seriale, gen Sclava Isaura, Dallas-ul ala de unde-l intrerupsese la ep 64 cand l-a impuscat Kristen aia pe J.R, mici libertati asa, avorturi la liber, Dacii la liber, tv color tot asa fara liste, al dreak daca il mai dadeau aia jos cu toate agenturili lor! Dar el nu si nu! La zid atunci, panaramelor!

  • E adevarat ca...  tot gogaie   2015-12-22 - 18:01

    S-a praduit toate resursele, Petromul, distributia apei, curentului, toate bancile etc etc. Dar asta tot securistii nemernici au fost la butoane de ce nu vedem asta?

  • oferta  taica   2015-12-27 - 22:06

    Căutam operator/operatoare calculator pentru publicare anunțuri. Nu este necesară prea multă experiență. Se lucrează comod de acasă sau de oriunde aveți acces la internet. Se oferă contract de comision. Cerințe: cunoștințe minime PC, seriozitate, perseverență, conexiune internet. Se acordă instruire gratuită sub forma unor lecții trimise pe mail. Câștigul depinde numai de dvs. Mai multe detalii puteți obține trimițând un e-mail cu subiectul ”INFORMAȚII” pe adresa seracin1946@yahoo.com

  • George Cosbuc   Mondokan   2016-01-19 - 00:11

    George Cosbuc spunea acum 100 de anii Citat. ,,Muntii nostriii, aur poarta, Noi cersim, din poarta in poarta''. Mare dreptate avea, parca a fost compusa aceasta poiezie in perioada de dupa 1990

  • George Cosbuc   Mondokan   2016-01-19 - 00:42

    George Cosbuc spunea acum 100 de anii Citat. ,,Muntii nostriii, aur poarta, Noi cersim, din poarta in poarta''. Mare dreptate avea, parca a fost compusa aceasta poiezie in perioada de dupa 1990

  • MEDITATIE.  OLTEANU DANUT   2016-02-04 - 14:01

    Prin 2010,la Facultatea de Sociologie din Bucuresti,s-a ajuns la concluzi ca jumatate dintre romini sint prosti facuti gramada.Dna.dr.psihiatru Petcu de la Moinesti a spus ca 70 la suta.Tata imi citea din biblie,cind eram elev,dar daca respecti orbeste biblia,risti sa ajungi la SOCOLA. CUM S-AU CONFORMAT ROMINII,IN DEC.1989,URMATORULUI ORDIN DIN BIBLIE:SUPUNETI-VA ORICAREI COMENDUIRI FIINCA SI EA TOT DE LA DUMNEZEU VINE ??IN LOC DE JOS CEAUSESCU NU SE PUTEA SCANDA :SUS MANESCU!!! OLTEANU DANUT din COMANESTI BC. SA TRAIASCA PATRIOTII .

  • ..DE ACORD..  Zaharia   2016-02-08 - 21:44

    Sunt de acord cu nationalizarea tuturor resurselor naturale ale Romaniei,sa reintre in patrimonial national. Sa nu se poate vinde terenuri decat persoanelor cu cetatenie ROMANA cu o vechime de peste 20 ani ! Toate agentiile ce au terenuri de vanzare sa dea socoteala in fata legi statului ,cum le-a obtinut si ce preturi practica ptr. a le vinde??? Toate initiativele guvernamentale politice sa fie expuse in presa ca toti romanii sa stie despre ce este vorba[incheieri contracte,exploatari de terenuri paduri,mine petrol etc... Guvernul sa fie lanereguli si incalcari ale legilor. Celor care au infaptuit ani de temnita si au incalcat grav onoarea si demnitatea de reprezentant al poporului sa nu mai poata obtine functii guvernamentale ..!!

  • Nationalizare  Teodorescu Constantin   2016-02-09 - 08:00

    Sunt de acord cu nationalizarea resurselor naturale ale Romaniei

  • tovaras cu cei care vor binele tarii   platinca eugen   2016-02-09 - 08:47

    sint de acord cu nationalizarea tuturor resurselor tarii si ridicarea nivelului de trai

  • sint de acord cu nationalizarea tuturor resurselor tarii   mircea   2016-02-09 - 09:26

    sint de acord cu nationalizarea tuturor resurselor tarii

  • NATIONALIZAREA RESURSELOR NATIONALE . .  Nelu Baescu   2016-02-10 - 10:54

    Urgent facuta nationalizarea resurselor naturale ale tarii si pedepsirea vinovatilor pentru INALTA TRADARE la ceia ce s-a intimplat in ROMANIA .

  • Nu contest etecfele   Anki   2016-02-17 - 21:34

    Nu contest etecfele in cascada. Am vrut doar sa semnalez ca unii descopera ca daca statul reduce salariile atunci statul incaseaza mai putine impozite pe acele salarii. Atata zic Iohannis Co. Restul este perfect adevarat, dar domnii respectivi nu au reusit sa ajunga pana acolo cu rationamentul, sau au considerat ca nu suntem vrednici de a le asculta rationamentul pana la capat.

  • sunt de acord cu naţionalizarea resurselor naţonale  ciura elena-valeria   2016-03-02 - 16:09

    Să ne ajute Dumnezeu să reuşim până munţii nu trec munţii, litoralul rămâne pe pământromânesc, aurul românesc. va rămâne generaţiilor următoare, pentru a nu fi blestemaţi din cauza neputinţei noastre!Să facem acest lucru toţi, pentru că este vorba de viaţa tuturor românilor, noi nu avem niciun motiv să ne gândim la migrare! Aici trebuie să trăim, dar nu la mila celor ce ne cumpără pe nimic şi ne transformă-n slugi! Cât a luptat acest popor pentru o ţară liberă!Ar fi de neiertat să o luăm de la capăt!Nu staţi pe gânduri şi trimiteţi mesjul câtor mai mulţi oameni! Aşa să ne ajute Cel de Sus!

  • INSTRUIREA ROMINILOR  OLTEANU DANUT    2016-03-04 - 11:45

    Sa traiti dle.prof.unv. Va rog frumos sa il contactati pe dl.prof.univ.dr.in istorie Mircea Rusnac de la Resita.I-am trimis o rec-data voluminoasa si am vorbit odata la telefon. Dl.G-eral.Dan Voinea mi-a spus sa il caut cind ma duc la Bucuresti.Ce pacat ca am aflat despre dv.cind sint atit de deceptionat incit,in toata ziua ma gindesc la moarte.ing.murgu dumitru din Comanesti Bc.va poate spune cu cine putea fi skimbat Ceausescu. SA TRAIASCA PATRIOTII.

  • Nationalizare   george georgescu    2016-03-26 - 22:50

    Cat mai repede si mai avem cate ceva !

  • Nationalizarea tuturor resurselor ale Romaniei  Zaharencu Aurel   2016-04-10 - 10:56

    De acord cu proiectul

  • SECURISTII DE DAU SI ACUM LECTII  CONSTANTIN   2016-04-11 - 10:31

    SECURITATEA NU A MURIT TRAIESTE SI INCEARCA SA FACA CE A FACUT TOATA EXISTENTA , SA I TINA INDOBITOCITI PE ROMANI CU INVENTII CUM CA CEAUSESCU A FOST UN MARE PATRIOT !UN PATRIOT NU DA ORDIN FORTELOR DE REPRESIUNE SA IESE IN STRADA IMPOTRIVA PROPIULUI POPOR !MAI RESFIRATI TOVARASI MAI RESFIRATI !

  • Student  Pogo   2016-04-15 - 18:08

    1. "Ceaușescu a murit și n-a aflat de acei bani pe care securitatea îi ținea." alta comentare stupida: 2. "Securitatea nu i-a raportat lui Ceaușescu acești bani, pentru că le era frică că le va da de mâncare la oameni și le strică lor proiectul de răsturnare”, 1.Raspuns: Ceausescu a ascuns peste 7 miliarde de dolari in banci starine de care securitatea nu avea habar. 2. In Romania pe vremea aia, securitatea era informata de Ciausescu si nu invers.

  • Student  Pogo   2016-04-15 - 18:18

    In video se mentioneaza ca Ciausescu nu a fost informat de ce se intampla in Romania, Gresala, Ceausescu a fost informat de schimbarile din Europa de Est chiar de Gorbacev, Gresala lui a fost sa nu se alinieze cu schimbariile din restul tarilor din Est, s-a izolat si a ramas nereceptiv si insensibil ceea ce la costat..

  • nationalizarea tuturor resurselol naturale  ionel matei   2016-04-29 - 21:35

    carem nationalizarea tuturor resurselor naturele si introducerea pedepsei capitale pt toti cei care au jefuit tara

  • liceu  predoiu    2016-05-01 - 08:49

    hai sa ne antoarcem la comunism

  • Obsesii ale unor frustrati  Mihai Badea   2016-05-01 - 19:58

    Indiferent cine face studii si ce grade poarta,aici se da dovada de multa prostie,cautand mereu justificari ale unui regim criminal,care a innegurat soarta mai multor generatii de romani.Atei marxisti,conform doctrinei ce o serveau,fara scrupule in ce faceau,comunistii cauta sa isi gaseasca si acum locuri caldute in societate,incercand sa mai foloseasca si cuvantul,lasat de Dumnezeu,ca mod de evadare din realitate!Rusine prof.univ.dr Corvin Lupu si altora ca el,care mai mentin un interes urat mirositor pentru un comunism iesit pe usa din dos a istoriei!

  • comunism.blogest.ro  Doroftei Ilie   2016-05-03 - 10:41

    O marsavie a avut loc, sub obladuirea lui Bush(tatal) si a lui Gorbaciov, in special !

  • Leacul pentru prostie este saracia,dar sa te fereasca Dumnezeu de ura prostilor.  Ganditorul   2016-06-03 - 00:31

    Unii mai vorbesc despre comunismul care ar fi axistat vreodata in Romania sau oriunde pe Terra.Asa ceva nu a existat,nu putea sa existe si nu va exista.Este doar o marota folosita pentru a blama o tara si un popor,pentru a justifica "schimbarile"ce se petrec sub ochii nostri,din ce in ce mai ingrijorati.Nu comunismul,pe care nu l-am avut,a produs raul acestui popor,ci lipsa de respect a unora(conducatori)fata de majoritatea oamenilor.Si ce acum este altfel?Cu sau fara comunism,atunci si acum,oamenii sufera si tot din cauza conducatorilor,dar si din cauza jepcarilor straini,popositi vremelnic pe aici pentru a fura cu sustinerea lichelelor romane.Nu stiu cand,daca si cum vom scapa de ei(romani sau straini),dar cred in speranta din ce in ce mai evidenta a romanilor ca va aparea un nou Vlad Tepes(Dracul),altfel hotia nu va disparea fiindca exista DNA.Cand se va reintroduce pedeapsa cu moartea in Codul Penal poate se va simti o diminuare a hotiei,etc.,altfel ne trebuie o Mano Blanco(sper din suflet sa nu ajungem acolo)Nu intru in contradictii cu alti comentatori-fiecare avem dreptul la opinie-dar voi fi mereu in contradictie cu cei ce "conduc"tara asta spre o imensa prapastie,iar copiilor/nepotilor mei le vor fura viitorul.Nu avem scoli pentruca prostii sunt usor de manipulat.Sunt pregatit sa ripostez si o voi face daca tara asta va continua pe acest drum.

  • Nationalizare  elena deaconescu   2016-07-24 - 14:20

    Da! Sunt de acord cu nationalizarea tuturor resurselor tarii!Pe vremui se spunea ( si asa si era)ca Ceausescu era incult.Pai acum cei mai mari anlafabeti au pus mana pe averile tarii.Se dau mari bogatasi pentru ca se pricep sa fure, dar nu cunosc limba romana! Rusine!Si oricum nu se rezolva nimic ....asa este capitalismul celor care au dat lovitura de stat din 1989.Ce miscari de mase si nemultumiri .. aiureli...a fost loviture de stat asociata cu credulitatea tineretului,care pe buna dreptate vroiau LIBERTATE!

  • Dementa ucide creierul ............  Costellino   2016-07-29 - 03:15

    Inca il mai plangeti pe incultul ala ? Despre ce depozite vb ? Pai cheile de la depozitele alimentare erau la rusi ? Si sotia lui Milea era la Ministerul Apararii cand s-a impuscat ministrul ? Vorbiti sa va aflati in treaba si sa plangeti un dobitoc care a infometat o tara ........

  • Nationalizare  Movileanu   2016-08-04 - 09:05

    Nationalizarea resurselor naturale si impuscarea tradatorilor.

  • Într-adevăr, erau pline  Daniel Anton   2016-08-04 - 13:44

    Într-adevăr, erau pline, atât depozitele, cât și magazinele alimentare. Doar pe hârtie. Iar dacă Șeful venea în vizită de lucru, pe rafturi apăreau salamuri din plastic și alte asemenea bazaconii de-astea.

  • Nationalizare  Nicoleta Neagoe&Cornel Neagoe   2016-08-05 - 20:07

    Nationalizarea:Deseori,desfasurarea crizei scapa vointei conducatorilor organizatilor implicate,iar criza degenereaza,mecanic,intr-o infruntare pe care nimeni nu o gandise initial in planurile srategice.

  • Naționalizarea.  Adi Dorin    2016-08-15 - 10:55

    Doresc naționalizare tuturor resurselor NATIONALE ale Romăniei. Dar cine să le FACĂ, că atîta timp cît ești o colonie a AMERICANILOR+UE, cum va fi posibil așa ceva?????. Practic țara NU mai are nimic în propietatea SA. Nici măcar pămîntul sfînt al țări. În toată istoria noastră NU am fost atît de tare JEFUIȚI cum ne-au jefuit AMERICANI+UE. Singura posibilitate pt refacerea țări este un nou război mondial, care mai devreme sau mai tîrziu va veni. Acest război îl vor porni tot Americani în potriva Rușilor,în URA lor oarbă de-a subjuga toată lumea, numai că RUSIA nu este o țară, de mîna treia, vor avea capacitatea de ai învinge pe stăpîni lumi. NU mai atunci vom fi o țară liberă, dar alături de Ruși. Ce să facem dacă soarta ne-a lăsat un asemenea vecin. Să NU uităm că Ruși au fost copii de grădiniță, față de Americani, care ne-a distrus țăra pt multe secole, cu DEMOCRAȚIA LOR. Amin.

  • vreau sa las mostenire copiilor mei aceasta tara   stella    2016-09-24 - 21:27

    semnez ptr. nationalizarea tuturor resurselor Romaniei

  • Vreu frumoasa Romanie sa ramana nepotilor mei  Letitia Anisia   2016-10-07 - 17:42

    Rog pe Bunul Dumnezeu sa elibereze frumoasa noastra tara de toti rau facatorii si toate resursele furate sa fie date inapoi tarii.Tara sa fie libera,prospera si pusa la locul de drept in harta lumii.Doamne ajuta.Letitia

  • DOCTORRE Lupu >>> MINCIUNESTI !!  Ana   2016-10-08 - 14:34

    VOI CHIAR CREDETI > CA TOTI AM MURIT ...???!!!>> DOCTORE > MINCIUNESTI !!

  • vreau nationalizarea tuturor resurselor naturale ale Romaniei.  ambrono teodor   2016-10-09 - 04:45

    Sa se interzica vanzarea pamantului Romamiei,catre cetateni straini!Stoparea taierii padurilor!

  • Until I found this I  Tessica   2017-01-09 - 22:18

    Until I found this I thhougt I'd have to spend the day inside.