00:48
Comentarii Adauga Comentariu

Ceausescu ne-a lasat mostenire un stat la cheie: fara datorii, cu o industrie puternica, o agricultura irigata si intensiva. Noi in douazeci de ani am pierdut totul, inclusiv independenta statului



Acum se vede clar cata dreptate avea Ceausescu cand a fortat industrializarea Romaniei chiar cu sacrificarea bunastarii populatiei si chiar cu sacrificarea propriei vieti si cat de iresponsabili au fost cei care timp de 20 de ani au deschis larg portile capitalurilor straine.

Bancile si multinationalele urmand logica profitului maxim nu au dat Romaniei decat locuri de munca prost platite, expatrierea integrala a profiturilor, sugrumarea concurentei autohtone, transformarea tarii intr-o piata de desfacere.N-am invatat nimic din lectiile istoriei.Capitalurile straine nu vin intr-o tara subdezvoltata sa o dezvolte, ele vin sa faca profit maxim, adica sa spolieze si sa jefuiasca, iar cand nu mai e nimic de luat se retrag.

Daca aceste capitaluri ar contribui la iesirea din subdezvoltare atunci nu ar mai exista exista tari subdezvoltate.

Departe de a contribui la dezvoltare, capitalurile straine intretin subdezvoltarea, o alimenteaza prin concurenta ucigatoare care o fac industriilor nationale, prin distrugerea monedelor locale, prin promovarea coruptiei pentru a-si inlesni interesele.

Desi suntem in Europa din punct de vedere geografic ca profil economico-social ne indreptam spre America-latina sau Africa.

Vechii liberali isi dadeau foarte bine seama de asta cand au lansat lozinca “prin noi insine”.

Acum Romania se confrunta cu o dubla indatorare, indatorarea statului la FMI si indatorarea populatiei la bancile occidentale. Ceausescu dupa ce a platit datoria externa a Romaniei a modificat constitutia in sensul ca a interzis contractarea de noi datorii.

Stia el ce stia! Personal nu cred ca exista iesire pentru Romania in actuala conjunctura geopolitica.

Ceausescu ne-a lasat mostenire un stat la cheie: fara datorii, cu o industrie puternica, o agricultura irigata si intensiva. Noi in douazeci de ani am pierdut totul, inclusiv independenta statului. Tara s-a depopulat ,patru milioane de oameni lucreaza in strainatate,s-a inglodat in datorii insurmontabile.

(autor Florian Liviu)


Linkul direct catre Petitie

CEREM NATIONALIZAREA TUTUROR RESURSELOR NATURALE ALE ROMANIEI ! - Initiativa Legislativa care are nevoie de 500.000 de semnaturi - Semneaza si tu !

Citeste despre Initiativa Fluierul.ro: - CEREM NATIONALIZAREA TUTUROR RESURSELOR NATURALE ALE ROMANIEI ! - Initiativa Legislativa care are nevoie de 500.000 de semnaturi - Semneaza si tu !


Nationalizarea Resurselor Naturale - Expunere de Motive. Cum ne-au furat si ne fura Resursele Naturale, pe baza prevederilor din actuala Constitutie a Romaniei. Ce prevede Constitutia de Azi legat de Proprietatea Publica? Ce prevedea Constitutia din 1991?

(Fluierul)


Linkul direct catre Petitie

CEREM NATIONALIZAREA TUTUROR RESURSELOR NATURALE ALE ROMANIEI ! - Initiativa Legislativa care are nevoie de 500.000 de semnaturi - Semneaza si tu !

Comentarii:

  • CEREM NATIONALIZAREA TUTUROR RESURSELOR NATURALE ALE ROMANIEI  BOLDI .VIOREL   2015-06-25 - 15:34

    OARE DE CE NE VIND AUSTRIECI PETROLUL SI GAZELE NOASTRE CIT AU INVESTIT IN TARA PENTRU CA SA POATA EXPLOTA POPULATIA ROMANA DE CE ATI LASAT RUSI SA DISTRUGA TOATA SIDERURGIA SI TOT CEA CE ERA BUN SI MAI DE PRET DIN TARA

  • cerem nationalizarea tuturor resurselor naturale ale ROMANIEI  Marchidan Emilian   2015-06-25 - 16:44

    ,,ISTORIA MA VA RAZBUNA " si cita dreptate a avut .

  • este doar convingerea mea  sahaghian valentin   2015-06-27 - 02:17

    Sub masca luptei anticomuniste aproximativ 300000 de trupe special instruite in diversiune ,destabilizare si dezinformare au atacat Romania in 1989 pentru a-I fura resursele natural si a-I transforma pe romani in robii occidentului lacom ,nemilos ,hlaparet. Cum au reusit sa faca "revolutionarii"miile de tinte false de radiolocatie care pareau ca ataca Romania ?. CUM AU INVRAJBIT ARMATA CU SECURITATEA ?. Cum ei care pun pret pe justitie l-au acuzat pe Ceausescu de subminarea economiei nationale si alte minciuni in simulacrul de proces ?.Cand l-au acuzat pe romanul Cofariu "ca e ungur maltratat de romani" si erau asa de bine sinronizati in minciuna cu toate posturile occidentale "deontologice care urmaresc adevarul si informarea orecta.Au trnsformat tara in colonie NATO cu 4 centre de detentie gen Guantanamos aprobate de tov. Iliescu care dupa ce le-a aprobat n-a mai fost communist. Bancile din Cipru ,Insulele Virgine Britnice, Marsal.....sunt facute de marile imperii colonial pentru a pierde urma banilor furati de liderii sustinuti mediatic de americani in noile colonii, iar securitatea "apara interesele si suveranitatea Romaniei " a carei industrie a fost praduita de "investitorii strategici" iar cine indrazneste sa le spuna ca sunt hoti lacomi este considerat terorist.

  • sa pastram pentru popor resursele tari  popescu   2015-07-30 - 23:05

    votez

  • Such a great show! I  Rajesh   2015-08-13 - 05:10

    Such a great show! I am sure it will be fantastic. Unless I am haivng a hallucination of memory, I am fairly certain that this show was actually performed at Staples during the summer. I want to say maybe the summer of 1989, 1990 or 1991? I believe that Nicole Suresky played Rose. In any case, break a leg to the 2013 cast!

  • ... Sa traiti bine !!!  Ricu   2015-08-30 - 01:09

    Nu Ceausescu a fost problema noastra ci haita de lupi care-l insoteau caci exact asa face lupul ; isi ghideaza victima in locul in care ii va fi aplicata lovitura de gratie.Si tot aceasta haita de lupi hamesiti de putere si avere ascundeau adevarata stare a natiei romane, de aceea Ceausescu se credea ce nu era de fapt si actiunile sale impotriva poporului roman au fost regizate tot de EI . A vrut o Romanie cu o economie puternica si cu relatii bine puse la punct . Nu vom mai trai sa mai vedem un sef de stat atat de patriot ca Ceausescu.

  • ADEVARATUL FIU AL PATRIEI ROMANE   florin raducanu   2015-09-02 - 23:34

    ADEVARATUL SOIM AL PATRIEI ..........PERSOANA CEA MAI POTRIVITA SA STIRPEASCA ORICE TRADATOR DE TARA

  • Credite accesibile  doamna Nora   2015-09-07 - 18:36

    Ai nevoie de un împrumut de urgență? ești în datorii? aveți nevoie de împrumut de urgență pentru a finanța afacerea dvs. ?, ai fost refuzat de banca dvs., vă faceți griji nici mai mult, serviciile noastre sunt rapid, ușor și împrumuturi Secure acum în orice circumstanțe. Împrumuta până la 2.000 de euro - 1,000.000 euro de azi! Contactati-ne cu informatii de împrumut la acest e-mail: noramildred.loan@hotmail.com Notă: Veți aștepta un răspuns preliminar și finanțare în 24 de ore Salutari. doamna Nora

  • Ceausescu ne-a lasat mostenire un stat la cheie  Marian   2016-03-05 - 16:37

    De aceea sustin ca iliescu, care este primul vanzator de tara, primul ucigas al poporului roman sa fie spanzurat in piata Revolutiei!!! Si toti care i-au fost aliati!!! Sufletul milenar al neamului o cere!!!

  • Your choker is amazi  Jetsyn   2016-05-01 - 16:16

    Your choker is amazing. Sadly, I don't see it on the site! It's really perfect though - very in line with CÃ#nlie&©39;s recent minimalist jewelry trend. Love it! You look gorgeous as always~

  • Every time I go to t  Cyelii   2016-05-01 - 17:12

    Every time I go to the market, I pick up a basket of figs. I ca9#&3n;t get enough of them at this time of year. And salads like this are one of my fave ways to enjoy them.

  • Măcar resursele naturale să rămâna țări,dacă de restul nu am avut grije.  constantin   2016-05-05 - 20:10

    Măcar resursele naturale să rămâna țări,dacă de restul nu am avut grije.Aviz celor aleși să gestioneze averea țări.Sar putea cândva cineva să-i întrebe cum au avut grije de averile țări și ale acestui popor.

  • Pacat de tara aceasta asa frumoasa si bogata..  viorel   2016-05-15 - 19:15

    sa le fie rusina politicienilor ca au adus tara aceasta la prapastie.

  • macerone  aurel   2016-05-16 - 15:13

    din cauza sistemului din tara am plecat toti peste hotare sa ne castigam o paine pentru familie,ceia ce nu e drept,nu pote nimeni sa faca nimic?eu ami doresc din tot sufletu sa am un loc de munca an tara mea ,nu conteza k se castiga si mai putin,an 10 ani am adunat numai durere si chin,si copii au crescut fara sai vad k au crescut,viata e gre dar mergem anainte,au

  • macerone  aurel   2016-05-16 - 15:13

    din cauza sistemului din tara am plecat toti peste hotare sa ne castigam o paine pentru familie,ceia ce nu e drept,nu pote nimeni sa faca nimic?eu ami doresc din tot sufletu sa am un loc de munca an tara mea ,nu conteza k se castiga si mai putin,an 10 ani am adunat numai durere si chin,si copii au crescut fara sai vad k au crescut,viata e gre dar mergem anainte,au

  • CEAUSESCU NU A FOST SINGURUL  Gavriil   2016-06-26 - 15:30

    Interesant este faptul ca, desi regimului comunist a inceput practic in tara nostra de la 1 decembrie 1947, toata lumea vorbeste numai de Ceausescu. Acesta a devenit secretar general al PCR abia in 1965 si sef al statului in 1967. Pana la Ceausescu Romania s-a distrus? Directia a fost trasata inainte de Ceausescu. Constructia blocurilor sociale a inceput inainte de Ceausescu. Multe fabrici si uzine au fost ridicate inainte de Ceausescu. Somajul fusese aproape lichidat inainte de Ceausescu. Pana in 1970 Ceausescu a mers pe programul elaborat anterior, aportul sau fiind minim. Atunci, de ce atata Ceausescu? Pentru ca cetateanul isi aduce aminte de ultimul, e impresionat de ultimul, de acela care i-a fost lui contemporan. In plus, Ceausescu s-a imprumutat la bancile capitaliste, o erezie impardonabila pentru doctrina marxist-leninista.

  • fără  trepăduș gheorghe   2016-07-07 - 23:30

    puteți cere orice pentru că oricum în următoare sută de ani tot nu se mai poate rzolva ceva.

  • tot foră titlu  trepăduș gheorghe   2016-07-07 - 23:42

    Pînă în 1968 romănia a fost condusă declasa muncitoare P.R.M.În 1968 Ceaușescu a dat numele unei ERE DE DEZVOLTARE SOCIALĂ.unui partid ,Partidului Muncitoresc.AȚI AUZIT VOI DE PARTIDUL CAPITALST.?Sau PARTIDUL FEUDAL.Sau PARTIDUL SCLAVAGIST?Atunci întrebațivă-ți.DE CE PARTID COMUNIST?COMUMISMUL este denumirea dată de istorici unei etape de dezvoltare socială.IETORICII ACTUALI CHEAR NU PRICEP ACEST ASPECT?DE CE ?Înțeleg sș o facă cei ce se omoară pentru putere ,pentru căpătuială ,dar așa zișii ietorici ,de ce?

  • NU CEAUȘESCU A LĂSAT MOȘTENIRE TARA  trepăduș gheorghe   2016-07-08 - 00:08

    Înaintașii noști ne-a lăsat moștenire țara cu posibilitățile ei.Ceaușescu (ca și Ștefan Cel Mare) a știut să pnă gloata la trebă. Dar nu a fost destul de IUTE LA MÎNIE ȘI GRABNIC TĂETORIU DE CAPETE. Și conform zicalei Romănești,PE CINE NU LAȘI SĂ MOARĂ NU TE LASĂ SĂ TRĂEȘTI. Acum lumea luptă pentru pace înarmîndu-se ,ocupînd țări,teritorii noi sub prtextul că îi protejează.Întăi îi bombardează ,le distruge tara ca să le-o refacă și chipurile săi protejeze(de cine?)pe rofitul lor.La noi .După 90.Nici un atac nuclear nu ar fi ditrus ROMĂNIA.atît de tare cît au distruso cei ce sau erijat în CONDUCĂTORII ȚĂTII.MAI AVEM NOI MIJLOACE PROPII DE PRODUCȚIE?CÎN SE VA TERMINA IMPERIUL U,E.(Pentru că se va sfîrși ca tote imperiile ce au mai fost în lungul istoriei)POPORUL ROMĂN (Dacă va mai fi ca popor)vor fi la mila și la mîna celorlalte nații care au avut grijă să ne dividă.SĂ NE ÎMPRĂȘTIE ÎN CELE 4 ZĂRI.ÎN VECII VECILOR.NU CREDEȚI?VA VENI VREMEA SĂ VEDEȚI.

  • apply for an urgent loan   Rose Smith   2016-08-20 - 00:13

    Aveți nevoie de un împrumut de urgență? Noi dăm afară de împrumut pentru persoane fizice interesate care caută împrumut cu bună-credință și cu rata dobânzii de 3%. Aveți nevoie în mod serios împrumut de urgență? atunci sunteți la locul potrivit. Noi dăm afară de afaceri împrumut, credit de nevoi personale, împrumut de Crăciun, și așa mai departe. Contactati-ne pentru solicitarea de împrumut pentru a satisface aplicarea și set de probleme financiare. contactați-ne astăzi prin e-mail: ROSESMITHLOANCOMPANY@GMAIL.COM Vă mulțumim așa cum ne așteptăm răspunsul dumneavoastră. Rose Smith împrumut.

  • Sigur a fost așa?  Theodor   2016-09-09 - 17:33

    Să vedem? Populația era sărăcită. Industria? Rămășițele celei interbelice, cu o oarecare dezvoltare tehnologică (dar și aia depășită). Capital străin? Așa a fost și cel sovietic (noi le dădeam grâu, ei ne luau în schimb vagoanele în care era transportat; tot ei ne-au ras pădurile de molid). Agricultura? Se vede după pensiile C.A.P.-iștilor ce măreață era, sau după cum recoltarea era făcută ”mecanizat” de către copii forțați să muncească gratis pe câmp. Comerțul? Mai ține minte cineva de cozile la produse de strictă necesitate, care se dădeau pe cartelă?

  • solicitar un préstamo urgente  Rose Smith   2016-10-16 - 17:44

    Atención, Solicitar un préstamo rápido y conveniente para pagar las facturas, préstamos de Navidad, préstamo de hipoteca, préstamos de consolidación y para iniciar un nuevo negocio o volver a la financiación de sus proyectos a una tasa de interés más barato de 3%. No nos entran en contacto hoy a través de Rosesmithloancompany@gmail.com :() con el préstamo cantidad necesaria. Estamos certificados, registrados y prestamista legítimo. Puede ponerse en contacto con nosotros hoy mismo si está interesado en obtener este préstamo, en contacto con nosotros para obtener más información sobre el proceso del préstamo, proceso al igual que los términos del préstamo y condiciones y cómo el préstamo será transferido a usted. Necesitamos su urgente respuesta si usted está interesado. En primer lugar la información necesaria de Nombres completos:………… Cantidad necesaria como préstamo: ......... .. Número de teléfono:………… Duración:………… País:…………. Estado / Provincia: ............... Ingreso mensual:………. Estado civil:……….. Género edad:………….. Propósito del préstamo:………….. NOTA: Todas las respuestas deben ser enviadas a: ROSESMITHLOANCOMPANY@GMAIL.COM para un proceso rápido. Gracias. C.E.O / Rose Smith.

  • solicitar un préstamo urgente  Rose Smith   2016-10-16 - 17:45

    Atención, Solicitar un préstamo rápido y conveniente para pagar las facturas, préstamos de Navidad, préstamo de hipoteca, préstamos de consolidación y para iniciar un nuevo negocio o volver a la financiación de sus proyectos a una tasa de interés más barato de 3%. No nos entran en contacto hoy a través de Rosesmithloancompany@gmail.com :() con el préstamo cantidad necesaria. Estamos certificados, registrados y prestamista legítimo. Puede ponerse en contacto con nosotros hoy mismo si está interesado en obtener este préstamo, en contacto con nosotros para obtener más información sobre el proceso del préstamo, proceso al igual que los términos del préstamo y condiciones y cómo el préstamo será transferido a usted. Necesitamos su urgente respuesta si usted está interesado. En primer lugar la información necesaria de Nombres completos:………… Cantidad necesaria como préstamo: ......... .. Número de teléfono:………… Duración:………… País:…………. Estado / Provincia: ............... Ingreso mensual:………. Estado civil:……….. Género edad:………….. Propósito del préstamo:………….. NOTA: Todas las respuestas deben ser enviadas a: ROSESMITHLOANCOMPANY@GMAIL.COM para un proceso rápido. Gracias. C.E.O / Rose Smith.

  • Urgent împrumut Oferta Aplica acum.  dl Paul Brenna   2016-12-22 - 04:57

    Să mă prezint în mod corespunzător, eu sunt dl Paul Brenna un creditor privat i da împrumut la o rată a dobânzii de 3%. Aceasta este o oportunitate financiară la ușa ta pas, se aplică astăzi și de a lua împrumut rapid. Există mai multe acolo cauta oportunitate financiară sau asistență peste tot locurile și încă totuși ele sunt în imposibilitatea de a obține unul. Dar aceasta este o oportunitate financiară la ușa ta pas și, ca atare, nu vă puteți permite să rateze această oportunitate. Acest serviciu este face atât persoane fizice, companii, oameni de afaceri și femei. Suma creditului variază de disponibile de la orice cantitate de alegerea dvs. Pentru mai multe informatii contactati-ne prin e-mail: paulbrennaloan@gmail.com CERERE DE ÎMPRUMUT completați și RETURN. Numele complet.................................... Numărul de telefon personale ............................ Țară........................................... Adresa...................................... Stat.............................. Vârstă............................................. Starea civilă................................. Suma creditului necesar ca împrumut ..................................... Durata de împrumut ................................. Venit lunar............................. Profesia .................................... V-ați aplicat înainte? ....................... Recunoscând aceste detalii, va putem trimite termenii noștri, împreună cu programul de rambursare și Dacă sunteți de acord cu termenii și condițiile, stai pentru a obține împrumutul în termen de 24 oră. Acest lucru depinde de seriozitatea și urgența în obținerea împrumutului. Aștept cu bucurie răspunsul dumneavoastră rapid, Cu stimă, dl Paul Brenna

  • Credit ipotecar  Juluis   2017-05-29 - 13:14

    Buna., Numele meu este dl. Juluis, eu sunt un creditor privat de împrumut, ofer un împrumut cu o rată a dobânzii de 3%. Ofer toate tipurile de împrumut atât pentru companii, cât și pentru persoane fizice. Dacă sunteți interesat de următorul împrumut * Credit ipotecar * Auto-împrumut * Împrumut de consolidare * Imprumut privat * Împrumut de student Vă rugăm să contactați homefortheneedy06@gmail.com pentru mai multe informații. Mulțumiri

  • Urgent Loan Offer Apply Now  caroline   2017-05-31 - 07:29

    Dacă un împrumut ai nevoie? 2% rata dobânzii @ potrivită pentru a obține o împrumut de la Caroline Am rata cel mai bun e-mail și de a lua o împrumut de astăzi oferă împrumuturi de la. E-mail: carolinewalkerloan@gmail.com...

  • Oferta de împrumut în termen de 24 de ore  HENRIETTA FERNANDO   2017-06-27 - 04:48

    împrumut! împrumut!! împrumut!!! Căutați o companie de credit privată cu renume și acreditate, care oferă împrumuturi oportunității de viață. Noi oferim tot felul de împrumut într-un mod foarte rapid și ușor, împrumut personal, împrumut auto, împrumut de acasă, împrumut student, împrumut de afaceri, împrumut de investiții, consolidarea datoriilor, și mai mult. Ați fost respinsă de bănci și de alte instituții financiare? Aveți nevoie de un împrumut de consolidare sau de un credit ipotecar? Nu căutați mai mult, deoarece suntem aici pentru a face toate problemele dvs. financiare un lucru de trecut. Noi împrumutăm fonduri persoanelor fizice și întreprinderilor care au nevoie de asistență financiară la o rată de 2%. Nu este necesar un număr de asigurări sociale și nu este necesară verificarea creditului, 100% garantată. Vreau să folosesc acest suport pentru a vă informa că oferim asistență fiabilă și beneficiară și vă vom oferi cu plăcere un împrumut. Deci, trimiteți-ne un e-mail astăzi la: (fernandohenrietta@gmail.com) pentru a aplica acum pentru un împrumut.