17:53
Comentarii Adauga Comentariu

Serena is back! Williams, la finala de Grand Slam cu numărul 30: a sprintat pe lângă Julia Goerges și l-a egalat pe Roger Federer

Serena Williams va juca, sâmbătă, finala cu numărul 30 în turneele de Mare Șlem, după ce a trecut cu 6-2, 6-4, într-o oră și 10 minute, de Julia Goerges (cap de serie 13). Wimbledon 2018 are parte de o rejucare a meciului de titlu din 2016, adjudecat de americancă, scor 7-5, 6-3, în fața reprezentantei Germaniei, Angelique Kerber.

Julia Goerges i-a rezistat Serenei Williams doar patru game-uri. Americanca a dat dovadă, din nou, că, exact ca în perioadele de maximă dominație, poate ridica nivelul doar pocnind din degete. Așa a făcut în primul set, după ce s-a simțit dominată de Goerges din pricina serviciilor tari ale acesteia și, de la 2-2, nu a mai pierdut decât cinci puncte, iar scorul a devenit 6-2.