23:59
Comentarii Adauga Comentariu

Victorie de COȘMAR a Simonei Halep în turul 3 la Australian Open după 3h45' după 15-13 în setul decisiv şi după ce Simona a salvat 3 mingi de meci la 0-40.

Victorie de COȘMAR a Simonei Halep în turul III la Australian Open după 3h45' după 15-13 în setul decisiv şi după ce Simona a salvat 3 mingi de meci de la 0-40 pe propriul servici.

Scor final 6-4 4-6 15-13 la o temperaură de 30 de grade Celsius afară.

Cu un joc foarte slab presărat cu multe erori neforțate şi mai mereu în defensivă deşi avea în față o jucătoare mai scundă ca ea şi mult mai prost clasată, Simona a dovedit totuși o putere uriașă de muncă, putere care a dus-o în ce din urmă la victorie

Bravo, Simona

Momentele cheie au fost în setul decisiv

Simona a început bine setul 3, a făcut rapid break-ul, s-a dus la 3-1 şi părea scăpată în câştigătoare deoarece în setul 2 reușise să-şi păstreze după break serviciul şi câştigase cu 6-4

A urmat însă un joc slab făcut de Simona, adversara ei, care a dominat-o, nu numai că a recuperat break-ul dar şi-a făcut de 2 ori serviciul ajungând să conducă cu 4-3 (fără break)

Simona însă a revenit şi-a făcut serviciul, a făcut break şi la 5-4 în decisiv urma să servească pentru meci, ceea ce părea o formalitate

De aici a început coşmarul

Adversara a făcut break 5-5. Simona a făcut din nou break-ul 6-5. Dar adversara a egalat-o din nou, Simona pierzându-şi serviciul în mod penibil. 6-6. Din nou Simona a făcut break 7-6, şi din nou şi-a pierdut serviciul. 7-7

Simona de la 5-4 la 7-7 a servit de 3 ori pentru meci şi n-a reuşit să închidă meciul.

Apoi până la 13-13 la ghemuri, nu au mai fost breakuri, fiecare jucătoare făcându-şi serviciul. Momentul cheie a fost la 11-10 pentru americancă, când într-unul din aceste ghemuri, adversara a făcut 0-40 şi a avut 3 mingi de meci. Simona a făcut însă 5 mingi la rând salvând situația

Lucrurile au mers fără break până la 13-13 când Simona a reuşit breakul, în momentul în care ambele jucătoare se țineau de picioare între puncte, acuzând crampe musculare şi după ce adversara ceruse 2 time-out-uri medicale ca să se odihnească dar şi pentru că o durea un deget de la picior. Simona a servit şi la 15-30 pentru adversară când se părea că va urma din nou breakul şi egalitatea, Simona a reușit să câștige.

Trebuie remarcată capacitatea de luptă şi dârzenia Simonei, precum şi tăria ei mentală cu care nu mai eram obișnuiți, într-un meci maraton jucat la 30 de grade Celsius. Dar aşa cum a câştigat, la fel de bine, Simona putea să şi piardă jocul ei având de suferit atât din punct de vedere tehnic cât şi al deplasării în teren

Încă o dată, Bravo Simona. A fost un meci epic de 3h45', care va rămâne în istoria Australian Open.

Chiar dacă adversara avea 1,57m şi era locul 76 WTA, ea a jucat mult mai bine decât ne indică locul pe care-l ocupă în clasament, fiind o copie în miniatură a Simonei, mult mai agilă în acest meci. Să nu uităm că adversara ei i-a tras 6-0 6-0 lui Petkovic, după ce pierduse primul set, iar Petkovic e cea care o bătuse anterior pe Kvitova. Desigur nici Petkovic şi nici Kvitova nu mai sunt ce-au fost, dar acel 6-0 6-0 ne dă totuși un indiciu despre valoarea de moment a adversarei Simonei.

Desigur Simona trebuia s-o bată mult mai ușor, doar e numărul unu mondial care juca cu locul 76. Dar forma slabă a Simonei, a transformat un meci cu rezultat dinainte cunoscut, într-o bătălie epică, în care doar norocul a făcut să nu piardă.

Din păcate după un astfel de meci epuizant e imposibil să te recuperezi total. Un Grand Slem este şi ştiința despre cum să ajungi în deplinătatea forțelor la confruntările din rundele finale.